article_reuma_1
article_reuma_2

ראומה הרפז

בחודש האחרון הלכה לעולמה פאולה גרבורג, מפתחת "שיטת פאולה". ראומה הרפז, מתלמידותיה הוותיקות, מספרת על דרכה ונפרדת בהוקרה

פאולה גרבורג, מי שהמציאה ופיתחה את "שיטת השרירים הטבעתיים", נפטרה לפני שבועיים בגיל 97. התבקשתי לכתוב מספר מלים על האישה, המטפלת ותרומתה לתחום הריפוי הטבעי.
פאולה גרבורג – 1907-2004
פאולה נולדה בשנת 1907 בהמבורג, גרמניה וגדלה בברלין. בנעוריה למדה בלט קלאסי, נגינה בפסנתר ופיתוח קול. אחרי עליית הנאצים לשלטון עלתה עם משפחתה לישראל והתגוררה בתל-אביב. בשנת 40' נישאה ליוסף ונולדו להם שני ילדים – דוד ואילנה. כשהיתה פאולה בת שלושים וחמש, לקתה במחלה שלדעת הרופאים עלולה היתה לרתק אותה לכיסא גלגלים. אבל פאולה, אישה חכמה, נחושה ויצירתית, החליטה שהיא אינה מרימה ידיים ואינה נכנעת לכאביה ולמחלתה. היא נזכרה בתחושה שהעניקה לה העמידה על קצות האצבעות בעת אימוני הזמרה בתקופת לימודיה בברלין, והיא החלה לתרגל תנועות שונות באופן לא מודע. בהדרגה הבחינה כי העמידה על קצות האצבעות והשימוש בשרירים העניקו לה תמיכה פנימית שהפחיתה את תחושת הכאב.
היא החלה לתהות ולהתחקות אחר הקשר בין שרירי הגוף השונים, ובעיקר בין השרירים הטבעתיים והגוף כולו. בכוח רצונה העז לסייע לעצמה להחלים, היא תרגלה על עצמה שעות ארוכות את פרי המצאותיה. בהדרגה, הצליחה להפחית את כאביה ולהמשיך לתפקד כרגיל. היא חשה שהיא "עלתה" על משהו!

כך נולדה "שיטת פאולה".

סוד השרירים הטבעתיים מאת פאולה גרבורג
בשנת 82' פרסמה פאולה גרבורג את ספרה "סוד השרירים הטבעתיים", שבו הסבירה את תורתה המבוססת על הפעלת השרירים הטבעתיים בגופנו, הספינקטרים. אלה הם השרירים הנמצאים סביב פתחי הגוף: העיניים, הנחיריים, האוזניים, הפה, צינור השתן ופי-הטבעת. ישנם בגוף גם שרירים טבעתיים בלתי רצוניים. כל השרירים הללו פועלים כמערכת סימולטאנית ומגיבים זה לזה בתגובת שרשרת, כך שאם אחד השרירים נחלש או נפגע – תסבול המערכת כולה.
ניתן לסייע לגוף כולו על ידי הפעלת שריר טבעתי המרוחק מן האזור הפגוע, כלומר: יצירת רצף של תנועה תעזור לגוף לטפל בעצמו ולהגיע למקומות הבעייתיים באמצעות תגובת השרשרת. פאולה נהגה לומר למטופל: "תן לגוף לעשות מה שהוא רוצה." היא לימדה אותנו לעבוד מתוך קשב לגוף ושחרורו לתנועה ספונטאנית טבעית כדי לרפא את עצמו. דרך התרגול העבירה פאולה למטופליה את הביטחון והיכולת לתת אמון מלא בגוף, וכך עזרה להם להגיע לתגובות שרשרת חופשיות ללא חשיבה או הפרעה, ולזרימה טבעית, הרמונית ומשוחררת, שנותנת לגוף אפשרות אופטימאלית לעזור לעצמו.

תרגול השיטה הוכיח שאנחנו מסוגלים לשפר את המיומנויות שלנו ולהקל על הפעולות שבשגרת היומיום. עם הזמן, כאשר התרגול של פאולה מופנם באופן טבעי בסדר היום שלנו, אנו מתנהלים בזרימה טובה יותר, רמת הריכוז עולה, איכות השינה משתפרת. נוצר מצב חדש של חופש ביטוי וחופש תנועה הבאים מבפנים, ומעניקים זרימה וחיות בכל תחומי החיים. מהרבה בחינות מביאה שיטת התרגול שפאולה המציאה את האדם ליתר אותנטיות – כפי שהיתה היא עצמה. השיטה בנויה על קשב לגוף, על תהליך שהאדם יוצר ועוזר לעצמו. עליו לתת לגוף להוביל אותו מבלי להכתיב לו למידה והתנהגות. ישנה כאן חזרה לראשוניות ומתן אמון מלא בגוף! פאולה האמינה בזה בכל לבה ויישמה זאת בעצמה ובדרך חייה. היא היתה טוטאלית בדרישותיה מעצמה, כמו גם ממטופליה. היא היתה אישה חזקה וקפדנית ועם זאת רכה, אוהבת, צוחקת, מתבוננת בשקט, נותנת מקום, מכבדת את הזולת ומעל לכל מכבדת את חכמת הגוף.

הגעתי ללמוד אצל פאולה בגיל צעיר מאוד, היא היתה קרובה אז לגיל שבעים. מאוד רציתי ללמוד אבל הייתי חסרת אמצעים. פאולה עשתה כל מאמץ ללכת לקראתי ולסייע לי כך שאוכל להמשיך בלימודים. התאהבתי בשיטה שלה מהרגע הראשון. הפגישה הראשונה איתה היתה קצת מפחידה. פאולה היתה מבוגרת, מכובדת ורצינית מאוד ופחדתי שלא אעמוד בדרישות שלה. עם הזמן למדתי להכיר אותה כאישה הנחושה לעזור לאנשים בכל מחיר. לא פעם היא היתה קשה איתם אך בו בזמן גם רכה ואוהבת. היא דרשה מהמטופלים להתמסר באופן טוטאלי ולהקדיש לתרגול את כל זמנם. היה זה כאילו היא זו שרוצה יותר מהם להיטיב עימם. בעקשנות ובלי לוותר, היא השיגה את מבוקשה – להיטיב ולעזור!

פאולה היתה אישה שהמעיטה במלים. היא לא אהבה לדבר, לא על עצמה, לא על עברה ולא על הדרך שבה גילתה את שיטתה (כך נהגה לכנות זאת, אמרה שהיא לא המציאה שום דבר בגוף – רק גילתה). היא לא הכבירה במלים על מהות השיטה, העקרונות או התרגילים. היא מאוד לא אהבה לתת הסברים, היא היתה אומרת הן למטופלת חדשה ששאלה שאלות, והן לעיתונאית שהגיעה כי רצתה להכין כתבה: "נו טוף…. תשכבי ונתחיל לעבוד." מאותו רגע היא כבר ידעה עליהם הכול.
פאולה מעולם לא הפסיקה לחשוב ולפתח את השיטה, עם כל אדם חדש שהופיע לטיפול היא היתה נדרכת ויוצרת מחדש, וכאילו כל רגע היה נולד בה תרגיל נוסף שנועד במיוחד עבורו.
אני נזכרת בעיניה החכמות והבוחנות, כשהיא מתנועעת ברכות תוך שהיא מזמזמת לעצמה מנגינה פנימית שקטה, לפתע נעמדת על קצות אצבעותיה ביציבה זקופה וערנית, מחייכת חיוך גדול, מתבוננת מבעד לעדשות משקפיה הגדולים – ללא מלים… פאולה העניקה לכולנו, כל תלמידיה, שהפכנו למטפלים בשיטתה ולממשיכי דרכה, מתנה גדולה ומיוחדת מתוך ניצוץ של גאונות, בכישרון נדיר, בנחישות ובאהבה גדולה.

שיטת פאולה מיושמת כיום בכל הארץ בידי מורים מוסמכים שעובדים באופן פרטי ובמרכזים לרפואה משלימה של קופות החולים השונות. השיטה עוזרת לטיפול במגוון רחב של בעיות: שליטה על סוגרים, צניחת רחם, עצירות, טחורים, כאבי ראש, כאבי גב, הפרעות בדרכי השתן, אסטמה ועוד. היא יעילה גם בתקופת ההיריון, בהכנה ללידה ובשיקום הגוף לאחר לידה. כמו כן נעזרים בשיטה אנשים העוסקים בפיתוח קול, נגינה, ריקוד ומשחק, המשתמשים בה לשכלול יכולותיהם. תורתה של פאולה גרבורג, "שיטת פאולה", תמשיך ללוות אותנו, תמשיך לחיות בתוכנו, תגיע אל מטופלים רבים חדשים ותעניק להם איכות חיים טובה.
"להיות עם פאולה" יומיום, שעה שעה, לאורך כל הדרך….
* ראומה הרפז היא מראשוני המורים בשיטת פאולה.

This post is also available in: אנגלית